Ahogy ígértem az ázsiai ételkalandok folytatódnak. Próbálok olyan recepteket elkészíteni és bemutatni, amik túlmutatnak az édes-savanyú, vagy fafüle gombás cuccokon, ráadásul olcsó, egészséges, gyors és nagyon-nagyon finom mindegyik. Ázsia hatalmas, és az általunk megszokott "eredeti kínai" recepteken kívül is van élet, ahogy az előző postban, vagy a japán konyha sorozatban is bemutattam.
A japán sorozat linkjeit nem teszem ide külön, ott vannak jobb oldalon a címkék, csak rá kell kattintani a japán konyha névre ;) Próbáljátok csak ki!
Rizstészta ropogós tofuval (kínai)
Hozzávalók:
5 dl víz (ehhez nagyon nehéz hozzájutni, tudom ;)
25 dkg rizstészta (keskenymetélt a legjobb rizsből, a lényeg, hogy lapos tészta legyen)
45 dkg (másfél csomag) tofu
5 evőkanál halszósz
2 evőkanál sötét szójaszósz
2 szem szép piros érett chili (vagy 1 evőkanál TRS chilipor)
2 cm friss gyömbér (reszelve kb 2 teáskanál)
1 nagy fej vöröshagyma
3 evőkanál paradicsomlé, vagy passzírozott friss paradicsom
1 evőkanál kristálycukor
2 evőkanál citromlé
Snidling vagy újhagyma zöldje díszítéshez
Elkészítése:
A vizet forraljuk fel, közben öntsünk hozzá 2 evőkanál szójaszószt és 2 evőkanál halszószt. Máris isteni ízek kezdenek az orrunkhoz dörgölőzni, pedig még csak most kezdtük a főzést. Amíg a víz felforr tegyünk egy wokot mellé, és kezdjük melegíteni (SZÁRAZON MELEGÍTJÜK!!! Egy wokot nem szabad zsiradékkal együtt melegíteni, csak magában. Ezért nem jók a teflonos, wok alakú serpenyők hozzá. 5-6 ezer egy Ázsia boltban a valódi öntöttvas wok, ne sajnáljuk rá a lóvét, meghálálja!) Közben a tofut vágjuk kockákra, a chilit vékonyra. Persze ha porított chilit használunk akkor ezt most ki is hagyhatjuk. A wok már forró, nagyon kevés olajat öntsünk az aljára, emeljük fel és forgassuk körbe rajta a zsiradékot. Tegyük vissza a tűzhelyre, majd dobjuk bele a darabolt tofut és szórjuk bele a chilit is. A víz is forr már, tegyük bele a tésztát. Mire a tészta kifő a tofu is aranybarna lesz, ez kb. 2-3 perc. Addig hámozzuk meg a gyömbért, reszeljük le és adjuk a ropogósra sült tofuhoz, akárcsak a vékony félfőre szelt vöröshagymát. Keverjünk egyet rajta. és hagyjuk pirulni. Szűrjük le a tésztát. A tészta egymáshoz fog ragadni, de ez nem lényeg! A rizstészta alapból ragad, viszont ha bármi szósszal találkozik egyből elenged, tehát no para! Vissza a wokhoz: tegyük bele a paradicsomlevet, a maradék halszószt, a cukrot és a citromlevet. további 2 perc forralás után keverjük bele a tésztát is. Ugye, hogy már nem is ragad? Én szóltam ;) Merjük tálba, és díszítsük snidlinggel vagy az aprított újhagyma zöldjével. Azon melegében, forrón együk!
Nasi Goreng (indonéz)
Hozzávalók:
20 dkg nyers rizs
20 dkg csirkemell filé (gyakorlatilag egy fél csirkemell)
20 dkg garnéla
2 paradicsom
1 szép szál póréhagyma
1 nagy fej vöröshagyma
1 érett, piros chili (vagy 1 evőkanál TRS chilipor)
4 gerezd fokhagyma
4 tojás (mert a receptek 4 személyre szólnak, ugye)
1 evőkanál keményítő
2 dl húsleves (csirkehúsleves)
csiptenyi kurkuma
só
Elkészítése:
A rizst félig megfőzzük (azaz kb 6 percig). Leszűrjük, félretesszük. Amíg a rizs fő a csirkemellet vékony csíkokra metéljük. A húslevest felforraljuk, majd hozzáadjuk a keményítőt, egyet-kettőt keverjünk rajta, majd húzzuk le a tűzről. Egy nagy serpenyőt vagy wokot felforrósítunk, kevés olajat teszünk bele, majd beletesszük a csirkét és 1 perc után a garnélát és az aprított (vagy porított) chilit is. További 1 perc múlva leszűrjük, és félretesszük ezeket. A serpenyőben (vagy wokban) -miután újra felforrósodott- pirítsuk meg a vékonyra szeletelt vöröshagymát és fokhagymát. Adjuk hozzá a metéltre vágott pórét, és további 2 percig süssük együtt. Öntsük bele a keményítős húslevest, és 5 perc alatt főzzük össze. Most tegyük hozzá az aprított paradicsomot és a főtt rizst. Főzzük addig, amíg majdnem az összes lé elpárolog (kb. további 5 perc). Sózzuk, kurkumával színesítjük, kavarunk egyet rajta. Zuttyantsuk most hozzá a garnélás csirkét, és további 2 percig folyamatosan keverjük. Kész is vagyunk. A kaját elosztjuk 4 tálkába, majd mindegyikre egy-egy tükörtojást teszünk. Azonnal tálaljuk, és falhatjuk is. Nem is volt olyan nehéz, ugye?
Jó étvágyat!