Egy tál csodás pacal! Mi is lehet ennél jobb ha igazi, férfias ételt szeretnénk készíteni. Persze sok embert megoszt és ezt sajnálom is, hiszen nagyszerű alapanyag. Az még inkább sajnálatosabb, hogy itthon legtöbben csak a pörköltet ismerik, mint elkészítési módot. Oké-oké, vannak még pacalleves készítők is, plusz pár ember (szó szerint) aki azért másként is el tudja készíteni ezt a finomságot.
Pacalpörkölt Moon river módra
Hozzávalók:
1 kg csodás pacal
50 dkg krumpli
20 dkg füstölt (bőrös) szalonna. Sima füstölt, a legjobb a kenyérszalonna hozzá
1 fej (!) fokhagyma
2 nagyobb fej vöröshagyma
3 dl száraz kékfrankos
1-2 evőkanál fűszerpaprika
2 nagy érett paradicsom (vagy télen 4-5 szem koktélparadicsom)
1 evőkanál gulyáskrém
1 mokkáskanál fekete bors
1 teáskanál majoránna
3 evőkanál ecet (10%-os)
1 mokkáskanál őröltkömény
só, bors
Elkészítése:
A pacalt felcsíkozzuk, az ujjnyi darabokat ecetes-sós vízbe tesszük főni. Ez majd rendbe teszi az illatokat és a színt is. Két evőkanál ecetet teszünk a vizébe, a sót mindenki saját ízlése szerint adagolja. Elég neki 10 perc, éppen csak forrjon fel már le is húzhatjuk a tűzről.
Egy nagy lábosban megpirítjuk a (bőrös) szalonnát. Élvezzük, amikor kipattog a zsírja (illatos, ízes, étvágyat gerjeszt) hozzádobjuk a félfőre vágott hagymát (úgyis szétfő, amíg a pacal puha lesz) és meghintjük az őrölt köménnyel. Kibontjuk az első üveg vörösbort, megszagoljuk a dugóját, élvezzük a leveses érzést, amikor a dugót összenyomjuk. A finom illatokkal teli üveg tartalmának jó részét egyből poharainkba töltjük, görgetjük, nézzük, csodáljuk - kóstoljuk. Finom. Feljebb húzzuk ingünk-pulóverünk, és a hagymához keverjük a paprikát.
Alaposan átforgatjuk, majd az időközben lecsurgatott pacalt hozzáöntjük.
Rányomjuk a sok-sok fokhagymát, meghintjük majoránnával, beledobjuk a darabolt paradicsomokat és kevés vízzel engedjük fel. Volt egy bejegyzésem, ahol valaki kifogásolta a koktélparadicsom használatát. Nos, amikor nincs szezonja a normál, érett, zamatos paradicsomnak alternatíva híján marad a koktélpari. Koncentráltabb ízvilág és mindig édes-lédús. De hogy a recept is haladjon: most szórjuk meg a majoránna felével is.
Az illathoz igazán erős italt töltünk (de tényleg, a lagymatag 40 fokos, pálesznek mondott folyadékok itt már nem állják meg a helyüket): most kezdődik csak igazán a főzés! A fűszeres-fokhagymás, paprikás, füstölt illatok lassan betöltik a konyhát. Borsozzuk, sózzuk, gulyáskrémmel keverjük el az ételt, és amikor igazán forrni kezd hozzáöntünk 1-2 dl kékfrankost (nem mást, mert más boroknak más íze van!!! Kell az a savasság a kajához). A maradék 1 evőkanálnyi ecettel pedig megadjuk az étel harmóniáját. Kb. 30 perc múlva kóstoljuk először (a harmadik koccintáskor), ha kell utána fűszerezzük. A főzés 60. perce után öntjük hozzá a maradék vörösbort és a cikkekre vágott krumplit is ekkor tesszük bele. A krumpli puhulásáig rotyogtatjuk. Ne feledkezzünk meg a kóstolásról, hiszen a krumpli szivacsként szívja magába az ízeket-zamatokat.
Csakis csípős paprikával, foszlós, puha kenyérrel tálaljuk. Ne sajnáljuk a vörösbort vagy a lager sört a fogyasztóktól, csakúgy, mint az igazi, finoman csípős savanyúságokat. A tálalás után tegyük be Frank Sinatra örökzöldjeit, csodás hatásuk lesz! Evés után a Moon river-t hallgatva mindenki fű- vagy búzaszálért fog kiáltani - gondoskodjunk róluk és tegyünk kedvükre! Hiszen erről szól az élet, nem ?!
Nyáron ezt az ételt bográcsban készítve még zamatosabb hatást érhetünk el. De most tél van, így meg kell elégednünk a konyhával is. Bár ki tudja?! A hétvégére szép tavaszi időt jósolnak....
És hogy legyen még egy újabb ok a pacalfogyasztásra, legközelebb egy nagyon finom gyömbéres-chilis pacalt fogok bemutatni. Kínai recept, nagyon egyszerű és tüzesen friss.
Ráadásul egy általam készített, pirított hagymás veknivel fogom tálalni.
Jó étvágyat!
Ha valaki nem bírná ki és készítene egy finom bolgár pacallevest ITT OLVASHATJA el a receptet.