Ahogy az előző részben is megpendítettem (itt tudjátok elolvasni) -és nagyon sajnálom- de mi nem tudunk halat enni, se kultúrája, se hagyománya nincs a halfogyasztásnak itthon. Hazudok! Karácsonykor mindenki veszi a dömping-áras (rossz minőségű) pontyokat, mert "ez a hagyomány". Aztán készít egy -jobb esetben- felejthető halászlét, utána rántott pontyot ("igényesebbek" nyúzott afrikai harcsafilét) amit majonézes burgonyával tálalnak Szenteste. Melléktermékként egy csomó idő a konyhában, anyuka merő büdös olajszag, a hal ízének színvonala pedig a béka seggével vetekszik. Rengetegszer írtam már: MERJÜNK HALAT ENNI, mert egészséges, finom és olcsó! Persze ehhez meg kellene változtatnunk a mennyiségi szemléletet a minőségi felé....
Egy halétel nemcsak gazdag ízvilág, hanem egészséges falatok sokasága, ráadásul egyszerűen és hamar elkészíthető. Tanuljuk meg elkészíteni és elfogyasztani, amíg lehet!
Friss kakukkfűvel gyúrt házi tészta parmezán szószban, bőrén pirult busával
Hozzávalók:
80 dkg busa filé
40 dkg liszt (BL-55)
4 tojás
4 ágacska kakukkfű
2 pohár tejföl (2x 175 ml)
5 dkg parmezán
4 gerezd fokhagyma
Bors
Só
Elkészítése:
A tésztához valókat gyúrjuk össze: a liszthez mehetnek a tojások, a zúzott fokhagyma, a friss kakukkfű és só plusz bors.
Alaposan dolgozzuk össze, majd nyújtsuk ki. Én két részre szoktam szedni, mert így sokkal vékonyabbra tudom nyújtani (ja, mezei sodrófa rulez, semmi tésztagép meg egyéb baromságok...).
Amikor kinyújtottuk szeljük ujjnyi vastag szálakra/szeletekre
Jó dolog ehhez a pizza szeletelő, csak a Zasszony meg ne tudja hogy már megint vágódeszka nélkül csináltam....
A tésztát borzoljuk kicsit össze, majd szórjunk rá lisztet az összeragadás ellen.
Mehet egy nagyobb fazék teli vízzel: hadd melegedjen, amíg a többi dolgot elkészítjük. Egy serpenyőt felhevítünk, csöppnyi olajat teszünk bele és mehet rá a busa filé bőrével lefelé!!! Amíg a forró serpenyőben pirul a hal bőrös fele, a húsos részét fűszerezhetjük: sózzuk, borsozzuk.
Kb. 2 perc pirítás után fordítjuk a filéket; eddigre már a víz is felforrt. Tegyük bele a tésztát és forró-lobogó vízben kb. 8-10 percig főzzük (amíg meg nem puhul, ezt -minő meglepő- kóstolással tudjuk ellenőrizni). A filéket vegyük ki a serpenyőből és tartsuk melegen. A megmaradt zsírba tegyük a tejföllel elkevert parmezánt, amire bátran nyomjuk rá a fokhagymákat. Ezt is sózzuk, borsozzuk, majd kb. 2 percig rotyogtatjuk.
Ha ügyesek vagyunk -és miért ne lennénk azok!- ekkorra fő meg a tészta is. Szűrjük le (NEM mossuk le hideg vízzel, ez baromság!!!!), majd forgassuk bele a tejfölös-parmezános szószba.
Tálalásnál porciózzuk négy felé, majd koronázzuk meg a roston sült busával. Ennyi! Finom, olcsó, gyors és egészséges! 200 Ft/fő áron mondjatok hasonlókat, mert azokat is elkészítem.... Ha valakinek nincs otthon parmezán a következő kombót ajánlom: egy tömlős sajtot (100 gr) keverjünk össze 1 doboz tejföllel, majd a fentiek szerint járjunk el.
Apropó busa: ahogy Amerikában a ponty számít szemét halnak (amit nem megesznek, hanem trágyáznak vele -emlékeztek a filmre? - Bizarr foods America) addig nálunk a busa van ebben a státuszban. Addig jó, míg átlagék így gondolják, mert addig röhej áron tudjuk megvenni, használjuk ki! Amúgy pici szösszenet a busáról (ha érdekel valakit):
Busa: az egyik LEGJOBB édesvízi halunk (növényevő, szemben ponty barátunkkal és társaival, ráadásul NINCS iszap-íze...). Hasonlítsuk csak össze az agyon-ajnározott lazaccal picit:
Lazac: EPA 2,5 (g/kg), DHA 7,3 (g/kg)
Busa: EPA 8,5 (g/kg), DHA 4,5 (g/kg)
(EPA: Eikozapentaen, DHA: Dokozahexaensav)
Tenyésztett lazac ára: 3000-3500 Ft/kg
Busa ára: 700-800 Ft/kg
Erről ennyit....
Füstölt lazacos terrine tenger gyümölcseivel és kardamommal fűszerezve, saláta ágyon
Hozzávalók:
10 dkg füstölt lazac
5 dkg kapor
3 evőkanál majonéz
3 evőkanál habtejszín
1 pohár tejföl
0,5 citrom leve
8 szem kardamom
5-10 dkg tenger gyümölcsei
2 teáskanál agar-agar
Só
Bors
Elkészítése:
Ahogy a képek is mutatják nem lesz nehéz dolgunk! Fogjunk fejenként egy-egy tálkát, és béleljük ki folpackkal. Ez eddig egyszerű, ugye? Osszuk el mindegyikbe a kaprot, majd a füstölt lazac felét.
A többi hozzávalót nemes egyszerűséggel keverjük össze (tejföl, tejszín, citromlé, őrölt kardamom,
só, bors, tenger gyümölcsei, maradék füstölt lazac darabok). A legjobb, ha egy csicsás lila tálba tesszük mindezt, vagy beszerzünk valami tényleg normális tálat szemben velem...
Hevítsünk egy serpenyőt és az egész cuccot dobjuk bele kb 3-4 percre, amíg fel nem rottyan. Most keverjük hozzá az agar-agar-t, majd rögtön vegyük le a tűzről! Merjük a cuccot az előkészített tálakba, majd hajtsuk rá a fóliát.
Legalább egy éjszakára tegyük hűtőbe, majd a felhasználás napján fejtsük le a fóliát és borítsuk ki a terrine-t.
Díszítsük friss hozzávalókkal, majd tálaljuk:
Szeretnétek hallani az idegenül hangzó Agar-agarról? Nos oké, csak nektek, csak most..... ;)
A LEGNAGYOBB BAKLÖVÉS EVER:
Rengetegen vannak akik nem esznek húst ellenben sokszor mondogatják, hogy milyen finom is egy-egy kocsonyás vagy zselés fogás zöldségből (zöldség terrine, zöldséges kocsonya, vagy zselés szaloncukor stb). Ők egyet felejtenek el csupán: a zselatin=DISZNÓ. Mert miből is áll a zselatin? Vagy ahogy sokan szeretik: gumicukor, zselés szaloncukor és társaik... Disznó kötőszövet, ami zselésíti az adott ételt (pl. szaloncukrot) (népszerű nevén E441).
Ezzel szemben mi is az agar-agar? A világon az EGYETLEN olyan zselésítő anyag, ami TISZTÁN növényi alapanyagból készül. Olcsó és semleges. Csupán zselésít, fillérekért. De lehet nyomni a disznós vonalat is, aki szereti... Aki eddig eljutott az olvasásban az már érti miért is jó a zselatin helyett agar-agar-t használni, a többiek meg úgyis csak legyintenek... De lendüljünk vissza az aktualitásokhoz:
Ahogy az előző postban úgy most is ajánlanék egyszerű, de különleges karácsonyi menüket:
Nem győzöm hangsúlyozni: merjünk már kitörni a megszokott karácsonyi menükből! Csak akarni kell a jobbat, sikerülni fog!
Jó étvágyat! ;)