Holnap már itt az ünnep, ideje, hogy az utolsó karácsonyi receptajánlataimat megosszam veletek. Lehet, hogy valakinek pont ezek adnak ihletet egy kicsi újításra a karácsonyi menüben, remélem :) A sütit most kihagytam, de szilveszter előtt be fogom pótolni.
Kézzel gyúrt pappardelle kapribogyós-gombás paradicsommal
Hozzávalók:
A tésztához:
50 dkg liszt (BL55)
5 L-es tojás
1 kávéskanál oregánó
1 kávéskanál kakukkfű
1 kávéskanál őrölt bors
2-3 kávéskanál só
A szószhoz:
1 fej apróra vágott vöröshagyma
2 fej zúzott fokhagyma
1 babérlevél
1 kávéskanál oregánó
1 kávéskanál kakukkfű
4 dl hámozott darabolt paradicsom
10 dkg kapribogyó
25 dkg szeletelt gomba
1 evőkanál balzsamecet
1 kávéskanál cukor
20 dkg reszelt gouda
Elkészítése:
Először a tészát készítjük elő. A lisztet összekeverjük az oregánóval, kakukkfűvel, sóval, borssal, majd beleütjük a tojásokat. Alaposan összegyúrjuk és félretesszük. Egy fazékban -kevés sóval- vizet kezdünk forralni.
Egy serpenyőben olajat hevítünk, beletesszük a hagymát és a gombát. Sózzuk, borsozzuk, majd zsírjára pirítjuk. Ekkor beleöntjük a hámozott darabolt paradicsomot, a szétnyomkodott kaprit, a fokhagymát és a babért. Átkeverjük, és beleszórjuk a kakukkfüvet és az oregánót. Meglocsoljuk a balzsamecettel, rászórjuk a cukrot és újra megkeverjük. Maximum 3 percig rotyogtatjuk, majd félrehúzzuk a tűzről. Ekkorra már a tésztának szánt víz is kezd forrni.
A tésztát kinyújtjuk (kb. 1-2 mm vastagságra)
majd vastagabb szeletekre vágjuk. Lehet látni, hogy nem kell a tökéletességre törekedni mind a tészta nyújtásánál, mind a vágásnál.
Kicsi liszttel megszórjuk, majd felhalmozzuk.
A forró-lobogó vízbe tesszük, majd kb. 6-8 perc alatt megfőzzük.
Leszűrjük, ráhalmozzuk a fűszeres-paradicsomos-gombás ragut, megszórjuk a goudával és már ehetjük is.
Ropogós leveles tésztában sült friss, töltött szardínia
Hozzávalók:
8 db friss szardínia
1 csomag leveles tészta
10 dkg füstölt szalonna
kb. 20 szem fekte olajbogyó
2 szelet kenyér
4+4 szál újhagyma
1 kis doboz paradicsompüré
1 tenyérnyi bazsalikom
1 csokor petrezselyem
4 gerezd fokhagyma
olivaolaj
Elkészítése:
A szardíniákat felvágjuk, majd kiterítjük. A fejénél megfogjuk a gerincét és kiemeljük, ezzel a szálkák is kijönek. Megsózzuk, kevés borssal meghintjük, majd kis időre félrerakjuk. Az apróra vágott szalonnát zsírjára sütjük, majd 4 szál karikázott újhagymával alaposan elkeverjük. Ezt a szalonnás hagymát összekeverjük a kockázott kenyérbéllel, a paradicsompürével, az olivaolajjal, a zúzott fokhagymával, az aprított bazsalikommal és petrezselyemmel. Ha nagyon sűrű lenne kevés vízzel higíthatjuk. Ezzel a krémmel kenjük meg a halakat. A leveles tésztát kinyújtjuk, majd a szardíniák méretének megfelelő négyzeteket vágunk belőle. Mindegyik tésztanégyzetre egy-egy fűszerezett halat fektetünk. Egyszerűen áthajtjuk a tésztát a halon, a másik oldalán összenyomkodjuk. A felvert tojással megkenjük a tészták tetejét, és 200 fokra előmelegített sütőbe tolva 20-25 perc alatt ropogósra sütjük. Az utolsó 5 percben mellé dobjuk a darabolt olajbogyót és a maradék 4 szál aprított újhagymát. A sütőből kivéve további 5 percig pihentetjük, majd rézsútosan felvágva -és az olajbogyós újhagymát mellé téve- tálaljuk.
Most pedig következzen a mi karácsonyi ételsorunk. Sajnos kép -még- nincs róla, de a menüt elárulom (ha valakit érdekelne a recept, természetesen el tudom küldeni neki:)
- Zellerkrémleves fehérboros húsleves alapon kardamonnal főzve, parmezánforgácsokkal és friss petrezselyemmel tálalva
- Tournedos puha bélszínből fokhagymás-szójaszósszal gyúrt házi krokettel, kapribogyó mártással
- Szarvasgerinc szalonnával és fokhagymával tűzdelve, libaaprólékos-gombás vörösbormártással
- Pikánsan pácolt nyúl vele sült zöldségekkel és lassan készült libazsíros burgonyával (a pác mentalevelek zúzva, citromlé, fehérbor, kétféle mustár, chili :)
Végül jöjjenek a lusta karácsonyi reggelik, hiszen azt is megígértem. Először ennek külön posztot szántam, de rájöttem, hogy kifutnék az időből :)
Mit is ehetünk akkor, amikor ráérősen pihenhetünk, reggel későn ébredünk és lustán nyújtózkodunk egyet? Vannak öteleteim:) A karácsony nem csak azért jó, mert együtt lehet a család, kicsit lassíthatunk, sokat beszélgethetünk és sétálhatunk, hanem arról is, hogy már a "reggelt" is finom -és tartalmas- ételekkel indíthatjuk. Miért is írtam idézőjelbe a reggelt? Mert ezek a reggelik a 10-11 óra körüli időkre tehetők. De minek is rohannánk? Karácsonykor nálunk mindig egy késői kényeztető reggelivel kezdődik a nap, és az ebéd tulajdonképpen estebédnek felel meg, azaz délután 4-5 között tálaljuk.
Mit is eszünk ilyenkor?
- Békebeli főtt-sült kifli puha vajjal, házi lekvárral, habos kakaóval
- Bruschetta olivaolajos rokforttal kenve, pármai sonkával, paradicsommal, szardellafilével, ementáli sajttal, parmezánnal és olajbogyóval rakva
Békebeli főtt-sült kifli puha vajjal
Hozzávalók:
60 dkg liszt
3 dl tej
10 dkg vaj
3-4 dkg friss élesztő
1 csipet cukor
2-3 kávéskanál só
Elkészítése:
Nem izgulni, közel sem olyan vészes, mint bárki is gondolná:) Megpróbálom minél részletesebben bemutatni. Tehát:
Az élesztőt a langyos tejben felfuttatjuk. Közben egy tálba öntjük a lisztet, elkeverjük a sóval és hozzámorzsoljuk a vajat.
Mikor megkelt az élesztő a lisztes vajhoz öntjük. A kezünk melegétől fog a vaj felolvadni, felesleges előtte melegítgetni vagy bármit tenni. Kezdjük el összegyúrni a tésztát; alaposan dolgozzuk össze.
Ha a tészta összeállt takarjuk le, és 45-60 percre hagyjuk dagadni, kelni.
Ha megkelt szedjük 12 egyenlő nagyságú részre (stréberek konyhamérleggel ellenőrizhetik...:)
A szétdarabolt tésztákat nyújtsuk korongokká, kb. 2-3 mm vastagságúakra, majd egyszerűen tekerjük fel. Kapunk egy feltekert tésztatekercset. No, ezt már csak kicsit meg kell görbíteni és nanááááá: máris kifli formát kapott.
Ha a 12 kiflicske elkészült letakarva még picit pihentetjük, kb. 40-45 percet.
Addig tegyünk fel egy jó nagy lábosba vizet. Tegyünk bele csipet sót és csipet cukrot is. A pihentetés vége felé bekapcsolhatjuk a sütőt is 180 fokra, hadd melegedjen. A pihentetés után -és amikor a víz már forr- egyesével tegyük a kifliket a lábosba.
Nem fog lesüllyedni, így mi nyomjuk le a víz alá a tésztát, és számoljunk hatig. A számolás végén vegyük ki a vízből. Szépen meg fog dagadni :) A lábosból egyből egy sütőpapírral kibélelt tepsire tesszük, és ha az összessel elkészültünk mehet is a sütőbe. 15-20 perc alatt ropogós-pirosra fog sülni. Picit várjunk még, mert forrón nagyon megterhelő, de langyosan már szelhetjük, kenhetjük finom lekvárokkal, és házilag készült habos kakaóval fogyasztjuk.
Bruschetta olivaolajos rokforttal kenve, pármai sonkával, paradicsommal, szardellafilével, ementáli sajttal, parmezánnal és olajbogyóval rakva
Hozzávalók:
1 szép bruschetta vagy bagett
2 evőkanál olivaolaj
5 dkg rokfort (bármilyen kéksajt jó hozzá)
4 szelet pármai (vagy fekete erdei) sonka
2 szép paradicsom
szeletenként 1-1 szardellafilé (ez nem szardínia.....)
szeletenként 1-1 ementáli sajt
szeletenként 1-1 fekete olajbogyó félbevágva
kevés reszelt parmezán
Elkészítése:
Ezt tulajdonképpen felfoghatjuk egy sajtimádó szendvicsnek is. Azoknak ajánlom, akik nem szeretik a kéksajtokat (mert nem tudják hogy kell enni, de kérdezzenek bátran).
A rokfortot fellazítjuk olivaolajjal annyira, hogy kenhető legyen. A bruschettát vastagabb szeletekre vágjuk (mint ahogy Chilirevi a normál kenyeret....:) és a lazított rokforttal megkenjük. Rátesszük a sonkát, az ementáli szeletet, paradicsomot, szardellafilét. Megszórjuk parmezánnal és a tetejére biggyesztünk egy fekete olajbogyót kettévágva. Grillsütőben (vagy sütőben felső sütéssel a sütő felső részébe téve) addig sütjük, míg a sajt megolvad. Isteni.
Remélem a pár rész alatt tudtam segíteni a karácsonyi menü megválasztásában, újabb, talán kicsit ismeretlen, kicsit idegen ételek kipróbálásában.