Tudom-tudom! Már mindenki azt harsogja, hogy tavasz, meg primőr, meg friss zöldségek. Azért megmutathatná valaki, hogy hol is vannak ezek a tavaszi friss zöldségek :) Nálam a tavasz első hírnöke a medvehagyma, ami még nem szedhető, ergo nekem jelenleg felejtős az "itt a tavasz és a megújulás" hangzatos mondata.
Persze itt a böjt is, és most aztán semmit sem szabad enni (és a semmit is csak módjával), mert hűha, meg irgum-burgum. Én akkor is megkívántam egy jó házi sóletet, és elkészítettem úgy, ahogy én szeretem. Eszméletlen finom lett, maradt is belőle, amit -szokás szerint- el tudtam vinni másnap magammal ebédre. Plusz -ahogy a mondás is tartja-: jól lakik a gyomor is, és a nadrágban is meleg lesz :)
Sólet sütőben, ahogy én készítem
Hozzávalók:
80 dkg vörös- vagy tarkabab
40 dkg nyers, füstölt tarja (tudom, hogy a zsidó konyhában a füstölt libacomb megy, levén a sertés ott nem játszik, de speciel én sokkal jobban szeretem füstölt tarjával - ha boltban veszitek akkor kizárólag a Tóalmási füstölt tarját javaslom hozzá)
20 dkg árpagyöngy (becsületes nevén gersli)
4 tojás
1 dl paradicsomlé
1 közepes fej vöröshagyma, aprítva
4 gerezd aprított fokhagyma
5 dkg zsír (én háztáji, szabadtartású mangalicazsírt használtam hozá)
1 evőkanál fűszerpaprika (bogyiszlai, mi más)
Pici só
Elkészítése:
Fogunk egy szép hőálló edényt, olyat, aminek van normálisan záródó fedele, és zsírral kikenjük az alját és az oldalát. Ezután szépen megszórjuk mind az alját, mind az oldalát a fűszerpaprikával. Az edény aljára tesszük az aprított vörös- és fokhagyma harmadát. Ha akarjuk kevés frissen őrölt borsot is tekerhetünk az eddigiekre.
Jöhet a bab és a gersli fele, amire a vörös- és fokhagyma másik harmadát tesszük. Óvatosan sózzuk meg (előtte érdemes megkóstolni a tarját, hogy az mennyire sós).
Most következnek a tojások és a nyers, füstölt tarja. Állítsuk a tojásokat a bab alapra (ne tévesszen meg senkit, hogy én csak két tojást használtam, hiszen én két személyre főzök, a recept viszont 4 személyre szól). Tehát állítsuk a tojásokat a babos-gerslis-hagymás alapra, és rakjuk köré a finom nyers, füstölt tarját, majd szórjuk meg a maradék hagymákkal.
Most sokan kérdezhetik, hogy a tojásokat csak így, nyersen, szarosan, piszkosan teszi bele az ételbe ez a hibbant Motoros? Természetesen nem :) A tojásokat előzőleg jó tömény, ecetes vízzel átmostam, és úgy tettem az ételbe. Semmi extrára nem kell gondolni, 20 százalékos ecet és ugyanannyi víz keverékével sikáltam át őkelméket.
Tehát a tojások és a hús a helyükön, mehet rá a bab és a gersli másik fele is. Ezt a réteget is sózzuk picit, óvatosan. Öntsük az ételre a paradicsomlevet, majd az egészet engedjük fel annyi vízzel, ami bőségesen ellepi.
Fedjük le az edényt a fedőjével (vagy jobb híján tegyünk rá alufóliát) és tegyük be az időközben 170 fokra felmelegített sütőbe, és felejtsük benne vagy négy órán keresztül. Én óránként rá szoktam nézni, hogy a víz nem főtt-e el. Ha azt látjuk, hogy a víz eltűnőben van pótoljuk, aztán kortyoljunk egy finom pohár minőségi, száraz vörösbort a nagy izgalomra.
Négy óra bőven elég arra, hogy a hús, a bab és a gersli is megpuhuljon, és magába szívja az ízeket, zamatokat.
Nincs más hátra, mint tálalni. Porciózzuk ki az ételt, pucoljuk meg a tojásokat és tegyük azt is a sólet tetejére. Friss, foszlós, puha kenyérrel, és száraz vörösborral adjuk az asztalra. Én imádom hozzá a füstölt Jalapenót, azaz a Chipotle szószt is, így én azzal faltam be az adagomat :)
Nagyon laktató, nagyon füstös, nagyon finom. Újra megmelegítve is nagyszerű. A vajpuha bab és a gersli szinte elolvad a szánkban, amit megkoronáz az isteni füstölt tarja és a tojás. Ha pedig egy ilyen finom étel mellé egy valóban minőségi, száraz vörösbort is kortyolunk, az maga a Mennyország!
Jó étvágyat!