A legtöbb háztartásban a karácsonyi menüsor szerves részét képezi a töltött káposzta, ami nekünk is nagy kedvencünk. Erre az ételre is igaz, hogy ahány ház annyi szokás, de legalább ennél az ételnél nincsenek olyan késhegyre menő viták, mint a halászlé- vagy a lecsókészítés esetén.
Kicsit megszakítjuk az Azori szigetekről történő "tudósításunkat", mert több, nagyon kedves és lelkes követő is kérte a receptet, így arra gondoltunk, hogy Karácsony előtt inkább ezt a receptet írjuk meg, mintsem az egzotikus utazásunk beszámolóját folytatjuk, hiszen -ahogy írtuk is a bevezetőben- a legtöbb háztartásban a töltött káposzta az ünnepi menüsor szerves része. Viszont azt is eláruljuk, hogy ez az étel nálunk sosem szokott az ünnepi menüben szerepelni, mert nekünk erről az ételről nem az ünnep jut eszünkbe (pedig mindkettőnk családjánál hagyományosan szerepel a karácsonyi menüben). De -mint tudjátok- mi nagyon nem vagyunk normálisak :) Ezerrel imádjuk a töltött káposztát, de úgy vagyunk vele, hogy ezt bármikor a tél (vagy a nyári változatnál a nyár) bármelyik napján el tudjuk (és el is szoktuk) készíteni. Aki az idei ünnepi menüsorunkra kíváncsi az kattintson a facebook oldalunkra, ott megtalálhatja.
Töltött káposzta Motoros módra
Hozzávalók:
1 savanyított káposztafej (vagy 10-12 db savanyított káposztalevél)
1 kg aprított savanyú káposzta
50 dkg darált sertés dagadó (nem, nem comb, és nem lapocka)
30 dkg nyers, füstölt csülök (bőrével együtt)
20 dkg füstölt kolbász
15-20 dkg főtt basmati rizs (ugyanennyi beáztatott gerslivel is nagyon finom) gersli=árpagyöngy...
1,5 dl passata vagy sűrűbb paradicsompüré
1 fej vöröshagyma
1 dl száraz vörösbor (szekszárdi Kadarka, nagyon megy hozzá)
4 babérlevél
2 evőkanál zsír (nem olaj, főleg nem olívaolaj)
2 teáskanál fűszerpaprika
2 teáskanál fokhagyma-granulátum
1 mokkáskanál őrölt kömény
Bors
Só
Elkészítése:
Mi sem egyszerűbb, és ez ebben az esetben is igaz! Először készítsük el a tölteléket, majd töltsük meg a káposztaleveleket! Fogjuk a darált dagadót (KELL ez a zsírosabb hús ahhoz, hogy ne száradjon ki a töltelék), és tegyük egy tálba. Adjuk hozzá a főtt rizst (ne egyszerre tegyük bele az egészet, nézzük meg mennyit vesz fel, ez a rizs típusától is függ, ezért használunk mi basmati rizst), sózzuk, borsozzuk, és adjuk hozzá a fűszerpaprika- fokhagyma-granulátum, plusz a finomra aprított vöröshagyma felét is. Alaposan keverjük össze, kóstoljuk, és ha kell sózzuk még picit. Mi az összekeverés után vagy egy fél óráig még nem kóstoljuk, mert addigra érnek csak össze az ízek. Ha esetleg keverés után azonnal kóstoljuk előfordulhat, hogy a só még nem oldódik fel, így jóval sósabb ételt kapunk, ha kóstolás után rögtön utánsózzuk. Inkább szusszanjunk egyet, és közben kortyolgassunk el egy pohár finom száraz vörösbort (mondjuk azt a szekszárdi Kadarkát, amiből az ételbe is teszünk. Ha anyuka kérdezi: mi csak meggyőződünk arról, hogy a kiválasztott bor valóban megy-e az ételhez, vagy ételbe :) A kóstolás (mármint a töltelék-kóstolás) után a káposztalevelek közepére tegyünk a töltelékből, majd göngyöljük fel, mintha csak palacsintát gyártanánk, persze szorosabban. Ha a "palacsintánk" elkészült a tekercs mindkét végét nyomjuk be, így a töltött káposztánk tölteléke a káposzta belsejében fog maradni, amíg az étel elkészül. Sokan azt mondják, hogy a nagyobb, vastagabb ereket vágjuk ki a káposztalevélből, mi azt mondjuk ne tegyük. Így megmarad a savanyított káposztalevél egésze, és nem cafatokban fogjuk tudni kivenni a tálaláskor.
Most jöhet maga az étel összeállítása:
Fogjuk azt a nyamvadt kis zsírt, és tegyük bele egy normálisabb, nagyobb méretű fazékba. Szórjuk hozzá az őrölt köményt (ami -mint tudjuk- zsírban oldódik) és kezdjük melegíteni. Amikor a zsír felolvadt dobjuk az egészhez az aprított vöröshagyma másik felét, és pároljuk a zsírban addig, míg üveges nem lesz. Keverjük bele a fokhagyma-granulátum maradékát, utána húzzuk le a tűzről, és tegyük rá a fűszerpaprikából visszatartott részt. Alapos kavarás után jöhet a többi dolog:
Az előzőleg megkóstolt savanyú kaposzta felével "terítsünk meg" az ételnek, azaz tegyük bele a hagymás-zsíros alapba, alapra. Ha úgy tartja kevünk keverjük át az egészet, így talán még finomabb. Erre mehetnek a babérlevelek, a füstölt, szeletelt kolbász egyik fele, majd a tetejére a megtöltött káposzták szépen, szorosan. Az egészet koronázzuk meg a feldarabolt, bőrös, nyers füstölt csülökkel és a füstölt kolbászkarikák másik felével, rakjuk a töltelékek közé az összeset. Borsozzuk az ételkölteményt ízlés szerint (mi szeretjük, ha intenzíven borsos, de ahány ház annyi szokás :) Most jöhet a savanyú káposzta másik fele, amivel beborítjuk a töltelékes káposztát, a füstölt csülköt plusz a kolbászt. Ha vagizni szeretnénk pár szem szétnyomott borókabogyóval még különlegesebbé tudjuk tenni az étel ízvilágát.
Löttyintsük az ételre a passátát és a vörösbort, majd engedjük fel annyi vízzel, amennyi az ételt ellepi. Nekünk sajna akkora fazekunk van csak, amekkora, így elég röhejesen nézett ki az étel, amikor visszatettük a tűzhelyre:
"Picurit" mintha tele lett volna az edény, azaz túltoltuk Béláim! :) De nem baj, mert nálunk a töltött káposzta (legyen az a nyári könnyed -édeskáposztából készült, kapros verzió-, vagy ez, amit most írunk meg: a téli variáció) gyakorlatilag reggeli-edéd-vacsora több napig, annyira szeretjük. Plusz mi imádjuk az egészet kissé levesesebben, a füstös szaftját kenyérrel tunkolva, ezért megy bele ennyi víz. Ha igazi ínyencek akarunk lenni (és miért ne akarnánk) akkor húslevessel, vagy a húsvéti sonka -akkor lefagyasztott, és most felengedett- főzőlevével is tuningolhatjuk, így brutál-metál nagyságrendekkel finomabb ételt fogunk kapni, amire a nagyi is csak azt fogja tudni kamillázni, hogy: de gyerekek, ezt hogy csináltátok?
Fedő nélkül, gyöngyözve -mint a húslevest- főzzük kb. 2,5-3 órán keresztül, addig a legmakacsabb erek is megpuhulnak a savanyított káposztaleveleken.
Nincs is más hátra, mint a tálalás. A legtöbb helyen csupán a töltött káposztát tálalják minimális savanyított káposztát mellé téve. Mi -ahogy írtuk is- imádjuk, ha van rendesen lé is alatta a pluszban odarakott rengeteg káposzta mellé. Azaz sok-sok savanyított káposzta a főzőlevével együtt, amire kiporciózzuk a tölteléket. Ezt gazdagon meglocsoljuk normális (azaz minimum 25%-os) tejföllel, és valami izgalmasan csípőssel tuningoljuk még az ételt. Ez lehet egy nagyon finom -előzőleg beáztatott, így vajpuha- cseresznye- vagy macskapöcse paprika, amit egyszerűen csak belenyomunk az ételbe, (azaz szétnyomunk benne) vagy -ahogy a fényképeken is látszik- friss, roppanós jalapeno.. A száraz Kadarkával és friss, puha kenyérrel asztalra adva a Mennybe fog repíteni mindenkit.
Jó étágyat!
Várunk Titeket nagyon a következő posztban is, üdv: Dóri és Gyuri.
Csatlakoztál már a Motoros konyhája facebook csoporthoz? Pedig érdemes!