Itt a nyár és a meleg, a kertekben, hétvégi házakban vagy a barátoknál sok helyen rotyog a halászlé bográcsban, finom fatűz fölött, ahogy illik. Én is imádom a jóféle halászlét, de -a magyarok nagy többségével ellentétben- én nem karácsonykor fogyasztom, hanem akkor, amikor szabadtűzön, bográcsban tudom elkészíteni.
De most nem az itthon ismert és népszerű halászléről szeretnék írni, hanem annak egyik "unokatestvéréről", a franciáknál szintén nagy népszerűségnek örvendő Bouillabaissa-ről (kicsit bután néz ki így leírva, de mit tegyen az egyszeri Motoros, ha ez a neve - kiejtve kb. Bujabessz, de ha hülyeséget írtam nagylányom majd kijavít :)
A hasonlóság a mi halászlevünk és a francia halleves között a hal és a vöröshagyma, de talán ennyiben ki is merül. A különbség -a többi mellett- pl. az, hogy ez nem igazán leves, sok helyen egytálételként készítik és fogyasztják, míg más helyen külön eszik a levét és második fogáskánt a halat. Aki szereti a halat és a tengeri herkentyűket, és még nem kóstolta ezt a levest bátran tegye meg, mert eszméletlen finom és élvezetesen pikáns.
Bouillabaisse - francia halleves
Hozzávalók:
50 dkg halnyesedék (fej, farok, gerinc stb)
50 dkg halfilé (én most makrélát és tőkehalat használtam hozzá)
50 dkg napérlelte édes paradicsom (pl. Sunstream)
15 dkg garnéla (én most nyers óriásgarnélát használtam hozzá - az Aldiban kapható)
15 dkg kagyló (a héjas autentikusabb, de sajnos most csak pucolt volt itthon)
1 szép fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1/2 édeskömény vagy 1 mokkáskanál tört ánizs
3-4 babérlevél
Mokkáskanál kakukkfű
Csipetnyi sáfrány (ez -sajnos az árát ismerve- 1 tasaknyi boltban kapható)
Bors
Só
Chili (opcionális, azaz kell :)
Elkészítése:
Teljesen egyszerű dolgunk lesz, vágjunk is bele! Fogjunk egy lábost, és kicsi, forró zsiradékban pároljuk üvegesre az aprított vöröshagymát.
Tegyük hozzá az aprított fél édesköményt (vagy a tört ánizst), a finomra vágott fokhagymát, a darabolt paradicsomot, a babérlevelet és a halnyesedéket. Nekem most szerencsém volt, mert egész makréláim voltak a fagyasztóban, csak ki kellett filéznem őket. Sózzuk, borsozzuk, hozzászórjuk a sáfrányt és a kakukkfüvet. Kavarunk egyet rajta, majd pár percig rotyogni hagyjuk.
Mikor az egész átforrósodott, a paradicsom pedig kevés levet engedett jöhet az egészhez bő 1 liter víz.
Lefedjük a lábost, felforraljuk a levest, majd takarékra tesszük a hőt, és jó egy órányit gyöngyözve főzzük. 1 óra gyöngyözés után kb. így fog kinézni a készülő étel:
Most jön egy kicsit nehezebb rész (persze nem nehéz, nuku para!): ki kell szednünk a fejeket-farkakat, halgerincet:
Az apró szálkák ennyi idő alatt feloldódtak, a nagyobbak meg simán kihalászhatók, nem kell félni! Alakul a levesünk, alakul! Fogjunk egy botmixert és a darabos levest turmixoljuk át, hogy szép krémes, bársonyos legyen.
1-2 perc és valóban csodaszépen csillogó levest fogunk kapni.
Jöhet a kóstolás, ha kell most tudjuk kicsit sózni. Tegyük vissza a tűzhelyre, és mehetnek bele a darabolt halfilék kb. 5 percig rotyogva. Az utolsó percben zuttyantsuk az egészhez a kagylót és a garnélát, nekik valóban már csak egyetlen percecske kell.
El is készültünk, már tálalhatjuk is. Én ezt az ételt is -mint az itthoni halászlét- tésztával szeretem, így én időközben főztem ki pappardellét hozzá, és azzal ágyaztam meg az ételnek. Erre mertem a forró és gazdag levest. A tetejéről nem maradhatott el a jó sok chili:)
Krémes, húsos, pikánsan forró halleves ez, ami könnyű, üde és az ember hipp-hopp a tengerparton érezheti magát, miközben kanalazza.
Jó étvágyat!