Az erdőjárás, túrázás meghozza az ember étvágyát, ráadásul ha egy Motoros a vadakra gondol.....hát vad gondolatai is támadhatnak. Persze most gondoljon mindenki arra, amire szeretne, de én szó szerint a vadakra gondoltam :)
Életem első 30 évében Tolna megye (hagyjuk már ezt a vármegyézést...) székhelyén, Szekszárdon éltem (sajnos színésznőt nem szerettem, de kíváncsi lennék kinek ismerős a "Szekszárdon születtem, színésznőt szerettem" idézet....)
Szekszárd és környéke nagyon gazdag erdőkben-mezőkben, gondoljunk csak Sötétvölgyre, a Tolnai dombságra, vagy Gemencre, ami fokozottan védett terület amióta az eszemet tudom. A sok erdőben pedig sok vad van, azaz nagy kultúrája van helyben a vadak elkészítésének. Nem véletlen, hogy van több híres recept is, amiből most az egyiket megosztom veletek. Tartsatok velem most is, megéri!
Gemenci vaddisznóragu szurkos szilvalekvárral
Hozzávalók:
1 kg nagyobb darabokra kockázott vaddisznóhús (comb, lapocka, nyak)
20 dkg füstölt szalonna
20 dkg erdei gomba (én most rókagombát használtam hozzá)
20 dkg máj (jobb esetben vaddisznó, de a sertésmáj is tökéletes hozzá)
1 nagy fej vöröshagyma félfőre vágva
1 dl száraz vörösbor
1 cső zöldpaprika
1 evőkanál szilvalakvár
1 evőkanál paradicsompüré
4 gerezd dundi fokhagyma
Liszt
Kakukkfű
Bors
Só
Elkészítése:
Semmi pánik, totál egyszerű ez is! Fogjuk a kockázott húst, sózzuk, borsozzuk, kakukkfűvel meghintjük, majd pici liszttel megszórjuk. Jóféle füstölt szalonnát pirítunk. Amikor kiadta a zsírját beletesszük a fűszeres vaddisznót, és picit előpirítjuk, majdhogynem kérgezzük.
Amikor pici kérget kapott kivesszük a zsiradékból, és félretesszük.
A zsíros, szaftos edénybe most jöhet a félfőre vágott vöröshagyma, szeletelt fokhagyma, és a darabolt zöldpaprika.
Kicsit pirítjuk, mondjuk olyan 2-3 percet, majd visszatesszük a pirított szalonnás húst az edénybe.
Teszünk hozzá még egy kis kakukkfüvet, és most jöhet bele a ....
gyönyörű, üstben készült szurkos színű szilvalekvár..... Szekszárdon többen áfonyalekvárral is készítik, de számomra ez az autentikus. Kevés vízzel felöntjük, borsozzuk még, majd lefedjük, és egy órát takaréklángon pároljuk.
Most adjuk hozzá a májat, a gombákat, a vörösbort, és a paradicsompürét is.
Fedjük le újból, és a hús puhulásáig, azaz további 30 percig pároljuk. Ennyi idő elég, hogy összeérjenek az ízek, és a hús is porhanyós legyen. Kóstoljuk, ha kell sózzuk.
Nincs más hátra, mint tálalni. Nagyon sokan zsírban sült burgonyafánkkal tálalják, nekem viszont ez már túl nehéz ehhez a raguhoz, így én sült, balzsamecetes édesburgonyával, és friss kenyérrel adtam az asztalra.
Sűrű. mégis szaftos, egyszerre édeskés és savanyú, a vaddisznó markáns ízével keveredve. Eszméletlen laktató, pikáns ízbomba, ami nem igényel sok munkát, mégis különleges kulináris élményben lehet részünk.
Jó étvágyat!
Legközelebb lehet egy Arroz à Açoriana com mexilhões e gambas?
Vagy a szezonalitás jegyében inkább ropogós, hízott libamellre vágytok erdei gombás hollandival, zöldspárgával, azori fekete babbal, frissítő lime kíséretében?
Várunk Titeket nagyon a következő posztban is, üdv: Gabi és Gyuri.
Csatlakoztál már a Motoros konyhája facebook csoporthoz? Pedig érdemes! Olyan fényképeket, ötleteket és recepteket láthatsz és olvashatsz, amik nincsenek fent a blogon. Csupán egyetlen LIKE a motoros konyhája oldalra (ne a követésre kattints, hanem a kedvelésre...;) ), és máris részese lehetsz!
A bejegyzés trackback címe:
https://motoroskonyhaja.blog.hu/api/trackback/id/tr2918412833
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.